W czwartkowe przedpołudnie (30 stycznia 2025 r.) uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Drzonowie odwiedzili Bibliotekę Publiczną im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Ich wizyta miała szczególny charakter – odbyła się w ramach lekcji bibliotecznej, muzealnej oraz prelekcji na temat czytelnictwa. Jest to jedno z zadań przewidzianych do realizacji przez dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-VIII, w ramach pozyskanej dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Jak relacjonują pracownicy biblioteki „Podczas spaceru po komnatach pałacowych dzieci i młodzież miały okazję poznać bogatą historię obiektu. Pani Marzenna Dudek poprowadziła lekcję biblioteczną, pani Beata Frąckowiak zaprezentowała fascynujący świat muzealnych ekspozycji, a pani dyrektor Renata Teresa Korek wygłosiła prelekcję, która zachęciła do odkrywania pasji czytelniczej.
Spotkania biblioteczno-muzealne to ulubiona forma przybliżania dzieciom i młodzieży nie tylko historii i kultury, ale także umożliwiania im rozwoju wyobraźni, wzbogacania słownictwa i pogłębiania poczucia wartości. Cieszymy się, że mogliśmy stworzyć przestrzeń, w której uczniowie nie tylko się uczą, ale też świetnie się bawią”.
W maju 2025 r. zaprosimy do naszej szkoły Panią dyrektor Renatę Teresę Korek, na spotkanie autorskie, gdyż jest ona poetką, malarką, fotografką, menadżerką kultury, działaczką społeczną, twórczynią Muzeum Pałacowego w Trzebiatowie oraz wielu innych projektów w obszarze społeczno-kulturalnym. Od wielu lat bada i opisuje w artykułach i książkach dzieje Pomorza. Jest to autorka tomów poetyckich i książek dla dzieci. Tworzy także słowa i muzykę do swoich piosenek.
Pięknie dziękujemy Pani dyrektor i pracownikom ośrodka za przemiłe przyjęcie i olbrzymie zaangażowanie w. przygotowanie dla nas wspaniałej przygody, bo tak to spotkanie zapamiętamy.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wizyty naszych uczniów i serdecznie zachęcamy inne szkoły do skorzystania z bardzo bogatej oferty Ośrodka Kultury w Trzebiatowie.
Tekst: nauczyciel-bibliotekarz Anna Stefaniak-Dołęgowska