Pracownia Orange w Drzonowie uczy- bawi –inspiruje …

Wielkość tekstu:

Minęły już niemal trzy miesiące od uroczystego otwarcia Pracowni Orange w Drzonowie. Zgodnie z założeniami pracownia jest dostępna dla całej społeczności Drzonowa, okolic bliższych i dalszych.

Staramy się by pracownia służyła wszystkim mieszkańcom, tym najmłodszym, młodym i tym młodym inaczej, paniom i panom, dziewczynkom i chłopcom. Z wielką radością patrzymy, gdy pracownia odwiedzana jest coraz liczniej.  Widzicie, że jesteśmy otwarci na nowe propozycje, bo pracownia będzie naszym wspólnym miejscem  tylko wówczas, jeśli będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Nas wszystkich. Czekamy  z ciekawością na Wasze propozycje jej funkcjonowania. Bardzo cieszy nasz współpraca z grupami, stowarzyszeniami, podmiotami  formalnymi i nieformalnymi funkcjonującymi w naszym środowisku. Wychodzimy naprzeciw jak tylko można, np. przedszkolaki  korzystają z pracowni podczas zajęć logopedycznych, dzieci z Ogniska TPD „Tygielek” mogą korzystać z komputerów w toku swoich zajęć, seniorzy biorą udział w warsztatach komputerowych stworzonych specjalnie dla nich, zgodnie z ich potrzebami, członkowie Stowarzyszenia Szkoła Teakwon-do „Hwa – Rang” z Drzonowa spotykają się w pracowni, żeby omówić ważne dla nich sprawy i skorzystać ze sprzętu komputerowego, młodzież organizuje sobie piątkowe wieczorki, a panie z  Nieprofesjonalnej Izby Twórczości Scrabiniec  mają tu miejsce na swoje zajęcia rękodzielnicze.

Nasza Pracownia to miejsce spotkań, zabaw, twórczości, poszerzania swojej wiedzy przy jednoczesnym wykorzystaniu multimediów.  Bardzo miłym doświadczeniem dla nas był udział mieszkańców Drzonowa i okolic w naszym tegorocznym  kwestowaniu na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Może nie zebraliśmy ogromnych funduszy, ale wspólna zabawa, śpiewanie karaoke, gry stolikowe i komputerowe oraz spotkania w naszej pomarańczowej kawiarence (przy kawałku ciasta, gorącej czekoladzie,  kawie) były nieocenione. Przyszły całe rodziny, dzieci, młodzież oraz seniorzy. W tym dniu brakowało nam tylko miejsca, bo każdy chciał mieć ten „swój kawałek podłogi…”. Innym razem równie miło było patrzeć, jak uczestniczki warsztatów komputerowych korzystając z zasobów internetowych wyszukiwały przepisy na pączki, faworki, oponki, po czym planowały wspólne wypieki. I tak właśnie powinna funkcjonować każda Pracownia Orange – to bezinteresowna, życzliwa i  wspólna działalność mieszkańców na rzecz swojej społeczności. Pracownia uczy – bawi – inspiruje.

Po tych niespełna trzech miesiącach życzymy sobie i  wszystkim Wam dalszych tak wspaniałych inicjatyw.

A co planujemy w najbliższej przyszłości?
W dniach 6-7 czerwca 2016 r. do naszej pracowni zawita pani Kasia, socjolog i animator kultury z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy. Włożyliśmy wiele pracy, by towarzystwo to objęło swoją pomocą także naszą pracownię. I udało się!!! Pani Kasia przyjedzie by Nas poznać, spotkać  się ze wszystkimi przedstawicielami naszej społeczności i zaproponować nam odpowiednie działania na przyszłość. Po przeprowadzonej diagnozie zawitają do nas animatorzy kultury z Warszawy, którzy przeprowadzą dla mieszkańców bardzo ciekawe zajęcia. Spotkanie pozwoli na wspólne opracowanie na przyszłość pomysłów dla naszej pracowni.

Serce rośnie, kiedy pomyślimy o tym jak wiele osób wyciąga do nas pomocną dłoń i dlatego chcielibyśmy wszystkim serdecznie podziękować. Dziękujemy bardzo!!!

- Panu Jackowi Domańskiemu dyrektorowi Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji za wsparcie i troskliwe oko gospodarza,

- Pani Irenie Pietrzykowskiej dyrektor Zespołu Szkół w Drzonowie, która w każdym naszym działaniu służy nam dobrą radą oraz zapleczem technicznym Zespołu Szkół w Drzonowie.

- pracownikom Referatu promocji i rozwoju Gminy Kołobrzeg z Panią Małgosią Chir na czele, na których radę i pomoc możemy liczyć,

- mieszkańcom Drzonowa, którzy wsparli pracownię przeznaczając  części środków z funduszu sołeckiego na zakup gier planszowych i na Play Station oraz mebli i wyposażenia do aneksu kuchennego pracowni,

- Państwu  Beacie i Dariuszowi Borkowskim którzy podarowali nam meble, dzięki którym pracownia stała się jeszcze bardziej funkcjonalna, a otrzymane od nich ozdobne drzewo ucieleśniło nasz pomysł „drzewa pomysłów” oraz pani Róży Knysak za pośrednictwo,

- Panom Sławomirowi i Grzegorzowi Kowalskim, pomagającym nam zawsze, gdy tylko o to poprosiliśmy – każdy transport i pomoc była na miarę złota,

- Panu Piotrowi Ciba z synem Damianem, dzięki ich stolarskim umiejętnościom otrzymane przez nas meble zyskały nowy kształt i drugie życie,

- panom Sebastianowi Gołuchowskiemu i Grzegorzowi Borek dwóm siłaczom, którzy pomogli  w dostarczeniu i ustawieniu w pracowni otrzymanych mebli,

- naszej zgranej paczce strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzonowie, na którą zawsze możemy liczyć - to złote rączki, które nie tylko potrafią gasić pożary, ale także: szlifować, sklejać, malować …

- naszym drogim Paniom Seniorkom, które jako wolontariuszki pomagają nam w zapewnieniu opieki użytkownikom pracowni – jest nam bardzo przyjemnie, gdyż ich bezinteresowna pomoc płynie z dobroci serca. Cieszy  ogromnie świadomość, że jednocześnie jest to dla nich odskocznia od rutyny dnia codziennego i sposobność  by spotkać się w miłym gronie,

- Paniom Magdalenie Kusiakiewicz i Bożenie Byszewskiej (sołtys i radnej oraz członkini Rady Sołeckiej w  Sarbii), które podzieliły się z nami swoimi materiałami plastycznymi, grami i które pomogły nam w organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy piekąc słodkie pyszności,

- Pani Monice Kocur (członkini Rady Rodziców Zespołu Szkół w Drzonowie), która parokrotnie przeprowadziła w pracowni wspaniałe warsztaty origami z dziećmi i młodzieżą oraz podarowała suweniry na nagrody, które przeznaczyliśmy dla laureatów konkursów przeprowadzonych podczas WOŚP.

Z optymistycznym spojrzeniem w przyszłość zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych dotychczasowych poczynań oraz zapraszamy na naszą stronę w wortalu Fundacji Orange: https://pracownieorange.pl/pracownia/drzonowo/ i Fecebooku: https://www.facebook.com/pracownia.orange.drzonowo/?ref=aymt_homepage_panel

Tak obecnie wygląda podział zajęć i oferta pracowni:

PONIEDZIAŁEK

12.00 do 15.00 ćwiczenia komputerowe dla seniorów,

15.00 do 17.00 Koło fortuny dla wszystkich - czyli gry stolikowe i komputerowe.

WTOREK

13.00 do 15.00 RAZEM z Tygielkiem, czyli zajęcia różne dla dzieci i młodzieży,

15.00 do 18.00 warsztaty plastyczne.

ŚRODA

9.00 do 11.00 zajęcia logopedyczne dla dzieci z przedszkola Morska Kraina,

13.00 do 15.00 RAZEM z Tygielkiem, czyli zajęcia różne dla dzieci i młodzieży,

15.00 do 18.00 SPOTKAJMY SIĘ – zajęcia, gry i zabawy dla wszystkich mieszkańców,

CZWARTEK

13.00 do 15.00 RAZEM z Tygielkiem, czyli zajęcia różne dla dzieci i młodzieży,

15.00 do 18.00 PRZYGODA Z KOMPUTEREM (opcjonalnie ;) „Najgorsze słowo na K - to nie komputer”) – warsztaty komputerowe dla seniorów,

PIĄTEK

16.00 do 17.00 Spotkania grupy Albatros,

17.00 do 18.00 kawiarenka młodzieżowa,

18.00 do 20.00 zajęcia Izby Twórczości Nieprofesjonalnej Scrabiniec.