Na wniosek sołtysa i mieszkańców Budzistowa odbyło się spotkanie z wykonawcą i inwestorem, drogi ekspresowej S6. Inwestycja zmieni oblicze całego regionu i Gminy Kołobrzeg, a najbardziej będzie miała wpływ na jej cztery miejscowości Budzistowo, Niekanin, Stramnicę i Rościęcino. Właśnie mieszkańcy tych miejscowości spotkali się w świetlicy w Budzistowie.
Urząd Gminy reprezentował wójt Włodzimierz Popiołek oraz kierownik Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Aleksandra Szczygielska. Obecni byli także radny i sołtys Budzistowa odpowiednio Tomasz i Tadeusz Królikowski, sołtys Niekanina Jan Karczewski i sołtys Stramnicy Marian Kruszewski. Na pytania mieszkańców odpowiadali przedstawiciele wykonawcy firmy PORR oraz inwestora m.in. Bogusław Gościniak kierownik projektu z szczecińskiego oddziału GDDKiA.
Wobec wydanej decyzji z 10 lutego Wojewody zachodniopomorskiego wykonawca może przystąpić do prac na odcinku Kołobrzeg Zachód - Ustronie Morskie. I właśnie w pierwszej kolejności mieszkańcy pytali o działania związane z rozpoczęciem prac. Jak wyjaśniał wykonawca wycinka drzew dobiegła już końca, w przyszłym tygodniu zakończona zostanie inwentaryzacja terenu, a nieruchomości wycenią wyznaczeni rzeczoznawcy, o których też padały pytania z sali. Prace zasadnicze mają ruszyć pod koniec marca - początek kwietnia.
Prace wymagają m.in. transportu materiałów na plac budowy, co wiąże się z wykorzystaniem również istniejących już dróg także gminnych. Tak jak podkreślał m.in. wójt taki stan rzeczy oznacza zgodnie z przepisami, że na wykonawcy spoczywa przywrócenie dróg do stanu pierwotnego taki jaki był przed inwestycją. Mieszkańcy obawiają się wytyczenia dojazdów na budowę blisko ich zabudowań, wskazując także na obecny stan drogi w Budzistowie, jej drożność podczas prac nad odcinkiem S6 i obowiązujące ograniczenie wjazdu tonażu. Droga do tzw. Starego Miasta nie pozwala na swobodne minięcie się ich samochodów, a co dopiero ciężarówek, są drzewa, rowy - zaznaczali zebrani. Podkreślili też obawy o zabytek jakim jest kościółek św. Jana Chrzciciela. W toku tych rozważań padło pytanie do wykonawcy czy ma przygotowaną inną alternatywę dojazdu jednak nie uzyskali jednoznacznej odpowiedzi. Padło też pytanie o dojazd do pól. W wielu przypadkach wykonawca zapraszał do siebie na indywidualne rozmowy, deklarując swoją dyspozycję dla mieszkańców. Podjęto też kwestię zjazdów, odcinka łączącego powstający odcinek obwodnicy Kołobrzegu z S6. Mieszkańcy chcieli się dowiedzieć czy nie będą zmuszeni nadrabiać dystansu jeżeli zjazd będzie tylko w jednym kierunku czy jest zamiar budowy w dwóch kierunkach. Jak się dowiedzieli te drogi nie są nawet jeszcze zaprojektowane i to jest właśnie moment na zgłaszanie uwag.
W sytuacji gdy zebrani zaczęli dopytywać się o konkretne lokalizacje, a wykonawca poprosił o podejście do map, można stwierdzić, że ogólne spotkanie dobiegło końca i zamieniło się w dyskusje w mniejszych grupach. Na zakończenie ważna informacja. W trakcie dzisiejszych rozmów określono termin zakończenia inwestycji, na czerwiec 2019 roku.