Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. W szczególności IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo bądź przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.
Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U. poz. 1718)- („IGO”), wyznaczono krajowe ramy prawne dla przeciwdziałania IGO.
Wszelkie informacje można znaleźć na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - TUTAJ.
Lista gatunków zagrażających Unii i Polsce
Listę inwazyjnych gatunków obcych zagrażających Unii i Polsce można pobrać TUTAJ. Jeżeli ktoś stwierdzi obecność tych gatunków w środowisku na nowych stanowiskach powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt gminie. Informacje o już zgłoszonych stanowiskach IGO dostępne są na portalu Geoserwis.
Zgłaszanie nowych stanowisk IGO
Zgłoszenia przyjmuje Referat ds. Ochrony Środowiska, (Budynek B, p. 43a), adres e-mail: i.kordyjak@gmina.kolobrzeg.pl
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko albo nazwę oraz adres lub siedzibę, lub adres poczty elektronicznej, lub numer telefonu zgłaszającego;
- nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
- liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia;
- miejsce i datę stwierdzenia obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
- fotografię potwierdzającą obecność w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski, w przypadku gdy została wykonana.
Zgłoszenia można przekazać do gminy na piśmie albo w formie elektronicznej, np. na elektroniczną skrzynkę podawczą lub na adres poczty elektronicznej.
Informacje dla osób posiadających zwierzęta znajdujące się na liście IGO
Posiadacz zwierzęcia domowego powinien w terminie 6 miesięcy od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski:
- złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i przemieszczanie/transport zwierzęcia (szczegóły znajdują się TUTAJ)
lub - przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt
lub - uśmiercić zwierzę.
Dokładne informacje o postępowaniu można znaleźć TUTAJ.
Informacja dotycząca sprzedaży zapasów IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski
Zapas IGO to IGO przetrzymywany w celach komercyjnych, np. lancetogłowy królewskie w sklepie zoologicznym, czy sadzonki drzew w szkółce ogrodniczej. Posiadacze gatinków z listy szczegóły dotyczące postępowania znajdą TUTAJ.