W ostatnich dniach Gmina Kołobrzeg złożyła dwa wnioski aplikacyjne o środki europejskie na budowę Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie oraz Historycznej Ścieżki Edukacyjnej w Budzistowie.
„Obie inwestycje mają celu wykorzystanie i rozwój naszych największych atutów – dziedzictwa kulturowego czyli historii dawnego Kołobrzegu, zwanego przez archeologów Wawelem Pomorza oraz warunków naturalnych – Jeziora Resko i morza. Obszary te nigdy nie zostały zagospodarowane w odpowiedni sposób, będziemy dążyli aby tak się stało. To odważne, potężne, wymagające i bardzo kosztowne inwestycje. Dlatego ubiegamy się o dofinansowania unijne. Jeśli nie zostaną one przyznane, rozpoczniemy ich realizację etapami, zgodnie z możliwościami inwestycyjnymi Gminy. W rezultacie chcemy ocalić od zapomnienia i pokazywać całemu światu nasze bogactwo historyczne i stworzyć nowoczesną bazę rozwoju sportów i aktywności wodnych, które u nas mają jedne z najlepszych warunków w kraju”- mówi wójt Włodzimierz Popiołek. Jak dodaje: "Złożone wnioski są efektem, już wykonanego ogromu pracy. Może jej nie widać, jednak kosztowała wilele wysiłku. Opracowaniu musiały ulec chociażby koncepcje, analizy, uzgodnienia czy studia wykonalności. Decyzje ostateczne i ich uwarunkowania nie leżą już niestety po naszej stronie i nie mamy na nie wpływu".
Budowę Historycznej Ścieżki Edukacyjnej w Budzistowie oszacowano na kwotę nieco ponad 4 milionów złotych. Dofinansowanie w ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego mogą stanowić połowę tej kwoty. W przypadku otrzymania dotacji prace rozpoczną się już w połowie 2017 r. natomiast zakończą z rokiem 2018.
Przedsięwzięcie obejmuje stworzenie nowego produktu turystycznego, jakim będzie ścieżka edukacyjna, która będzie rozwijał przede wszystkim potencjał endogeniczny związany z historyczną wartości regionu obejmująca ślady średniowiecznej historii Polski.
Budowa ścieżki edukacyjnej pozwoli przede wszystkim na prezentację w sposób namacalny i innowacyjny, jak również bardzo wierny historycznie dawnej historii obszaru, rozwijając tym samym infrastrukturę turystyczną i potencjał endogeniczny obszaru inwestycji. Archeologiczne oraz historyczne zasoby regionu, obejmujące potencjał endogeniczny dla prezentowanego obszaru w sposób znaczący przewyższają potencjał związany z otaczającym środowiskiem naturalnym.
Projekt został podzielony na 4 zadania:
Zadanie 1: Prace na terenie przy kościele pod wezwaniem Św. Jana - działka nr 112
Zadanie 2: Prace na teren wykopalisk - działka 1/195
Zadanie 3: prace na terenie osady - działka drogowa 1/189 oraz działki 1/190 i 1/191
Zadanie 4: Oznakowanie trasy historycznej ścieżki edukacyjnej.
W przyszłości możliwe będzie rozszerzenie zakresu edukacyjnego ścieżki o inne epoki, rozbudowa szlaku o istniejące zabytki oraz na odcinku prowadzącym przy rzece nawiązanie do zagadnień środowiska naturalnego i ekologii.
Dużo większym projektem jest Budowa Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie. Opiewa ona na sumę ponad 11 milionów złotych. Dotacja z RPO może wynieść 4,8 miliona złotych. Istniejąca infrastruktura w tym miejscu jest niewystarczająca i w kontekście uzupełnienia oferty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz wykorzystania zasobów endogenicznych i rozwoju przedsiębiorczości tego miejsca ma tu powstać baza sportów wodnych, przystań jachtowa, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz zmodernizowane nabrzeże. W przypadku otrzymania dotacji prace rozpoczną się w lipcu 2017 r., a zakończą w grudniu 2018.