Liczba mieszkańców: 108
Osadę założono w 1772 r. w ramach tzw. kolonizacji fryderycjańskiej. Wieś (do sołectwa należą również wsie Budzimskie i Sobiemierz) leży na północnym zboczu morenowych pagórków (32 m n.p.m.) Gniazda bocianów powinniśmy wypatrywać koło sklepu spożywczego. Ciekawostką jest zabytkowa zabudowa siedliskowa i duże śródpolne oczko wodne z bogatą roślinnością, otoczone drzewami.
Pochodzenie nazwy
W momencie utworzenia majątku w 1772 r. nadano mu nazwę Carlottenhoff, od francuskiej wymowy imienia Karolina – w tłumaczeniu na polski – Dwór Karoliny. Wiadomo, że była ona córką właściciela majątku w Drzonowie. Po 1945 r. wieś krótko nosiła polską nazwę Bogusławie, końcówkę „c” dodano po czasie.
CIEKAWOSTKI
Budynki gospodarcze z XIX/XX w.
Za zabudowaniami folwarcznymi rośnie czarna topola o obw. 445 cm.
Budzimskie
Osada w 1819 r. została odnotowana w źródłach jako Baseler Katen od nazwiska lub przezwiska Baseler, osadnika który przybył z Bazylei (miasta w Szwajcarii) lub nosił takie nazwisko. Katen oznacza chatę, najczęściej małorolnego chłopa. Nazwa polska została nadana po 1945 r. od imienia Budzim.
Sobiemierz
W 1974 r. założony jako Sophienhof od imienia właścicielki lub dla upamiętnienia osoby o imieniu Zofia. W tłumaczeniu z niemieckiego oznacza Dwór Zofii. Nadana w 1945 r. nazwa pseudodzierżawcza początkowo Sobimierz, później została zmieniona na Sobiemierz.