Liczba mieszkańców: 335
Wieś ma charakter rolniczy, ale bliskość morza powoduje, że coraz silniej wkracza agroturystyka i budownictwo jednorodzinne. Na terenie dawnego PGR natrafimy na bocianie gniazdo. Warto wybrać się tutaj rowerem, zwłaszcza że leży ona przy jednym z najładniejszych szlaków rowerowych gminy Kołobrzeg.
Pochodzenie nazwy
Nazwa Bork i Borck wymieniana jest po raz pierwszy w 1276 r., w 1287 r. Borc, w 1296 r. Borke. Pochodzi od słowiańskiego borek – mały bór, las sosnowy. Słowo Stary do nazwy dodano w 1945 r. dla rozróżnienia obu sąsiedzkich wsi o nazwie Borek.
Zabytki
Warto przyjrzeć się starej zabudowie całej wsi, która tworzy jej urokliwy charakter. Najcenniejszy jest budynek mieszkalno-gospodarczy z pocz. XIX w. (nr 26), ale znajduje się tutaj aż 30 obiektów o wartościach zabytkowych znajdujących się w ewidencji konserwatora zabytków. Wieś daje obraz przedwojennej zabudowy pomorskiej.
Jezioro polodowcowe
W południowym sąsiedztwie wsi znajduje się jezioro Borek o pow. 10 ha, a głębokości około 5 m. Jest to jezioro polodowcowe tzw. wytopiskowe.
Powstało w miejscu zalegania lodowca, a następnie wytopienia się bryły martwego lodu pod wpływem wyższej temperatury. Stąd stosunkowo znaczna głębokość w porównaniu do jezior przymorskich. Jeziorko jest położone wśród wzniesień morenowych.