SZKOŁA
Budynek szkoły zlokalizowany na wschodnim krańcu wsi, na wyniesieniu terenu. Budynek posadowiony na przestronnej, wzniesiony z cegły ceramicznej, otynkowany, dwukondygnacyjny, 9-osiowy (symetryczna kompozycja elewacji). Nakryty dachem 4-spadowym
z facjatkami.
Obiekt odznacza się walorami kulturowymi, w strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
KAPLICZKA WIEJSKA
Niewielka kapliczka wiejska (przy zagrodzie nr 9), stanowi cenny przykład przeniesienia w krajobraz zachodniopomorski tradycyjnych kapliczek. Obiekt o niewielkiej skali, ceglany w formie wieżowej (lub obeliskowej), na prostopadłościennej podstawie. Nakryta daszkiem dwuspadowym.
W strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
TRAFOSTACJA
Trafostacja, zlokalizowana w zachodniej części wsi, to typowy dla l. 30 XX w. obiekt. Wieżowy, murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, wzniesiony na planie kwadratu, Zachowany historyczny wystrój w postaci narożnych ceglanych lizen.
Obiekt o walorach kulturowych.
DOM MIESZKALNY NR 6
Budynek mieszkalny nr 6 posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, dwukondygnacyjny, obecnie 6-osiowy, z frontowym ryzalitem, nakryty dachami dwu-spadowymi. W wyniku modernizacji elewacji prawie całkowicie zniszczono historyczny detal.
W strefie „B”ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 7
Budynek mieszkalny nr 7 posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, parterowy ze ścianką kolankową, obecnie 6-osiowy, nakryty dachem dwuspadowym. Mimo modernizacji w obiekcie udało się zachować dawny detal w postaci opasek okiennych, gzymsu międzykondygnacyjnego.
W strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
BUDYNEK INWENTARSKI NR 9
Budynek inwentarski w zagrodzie nr 9 posadowiony szczytem do drogi, wygradza bok podwórza. Jest to obiekt wielko kubaturowy, parterowy (ze ścianką kolankową), murowany z cegły ceramicznej, nakryty dachem dwuspadowym. Budynek zachował historyczny wystrój elewacji w postaci ceglanych lizen, gzymsów międzykondygnacyjnych, datownik.
W strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 12
Zagroda nr 12 zlokalizowana jest w środkowej części pierzei północnej; charakteryzuje się układem w podkowę, z otwarciem w stronę drogi wiejskiej. Dom mieszkalny pierwotnie ryglowy, obecnie ryglowo-murowany, tynkowany. Jest to budynek parterowy, 6-osiowy, nakryty dachem naczółkowym, z murowanym gankiem. Zachowane fragmenty detalu (opaski okienne).
DOM MIESZKALNY NR 14
Budynek mieszkalny nr 14 posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, parterowy,
z wystawka frontową (poddasze mieszkalne), obecnie 3-osiowy, nakryty dachami dwuspadowymi. Mimo modernizacji częściowo zachował się detal (w obrębie wystawki), w postaci pseudoportalu, boniowań.
W strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 20
Budynek mieszkalny nr 20 posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, dwu-kondygnacyjny, obecnie 5-osiowy, nakryty dachem dwuspadowym.
Od frontu dostawiony nowy ganek. Pozostały ślady detalu (opaski okienne)
DOM MIESZKALNY NR 23
Dom mieszkalny (chałupa), posadowiony kalenicowo w głębi siedliska. Pierwotnie ryglowy, obecnie ryglowo-murowany, tynkowany; parterowy, 6-osiowy; nakryty dachem naczółkowym. Zachowane fragmenty detalu (opaski okienne).
Obiekt zachował historyczna bryłę i formę dachu; odznacza się walorami kulturowymi.
ZAGRODA NR 24 (dom, obora)
Zagroda nr 24 zlokalizowana jest w środkowej części wsi, w pierzei południowej. W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Jest to obiekt o dużej skali, murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, parterowy, 5-osuiowy, nakryty dachem naczółkowym. Zachowana ceglana licówka, datownik w szczycie.
2. obora – posadowiona kalenicowo w głębi siedliska, ceglana z poddaszem składowym, nakryta dachem dwuspadowym. Zachowany wystrój ścian w postaci ceglanych lizen, datownik w szczycie.
Zagroda stanowi dobry przykład siedliska średniorolnego z zacho-wanymi elementami zabudowy.
W strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
BUDYNEK INWENTARSKO-MAGAZYNOWY NR 27
Budynek inwentarski nr 27, zlokalizowany w środkowej części pierzei południowej, prostopadle do domu nr 26 i szczytem do głównej drogi wiejskiej. To obiekt murowany z cegły ceramicznej, parterowy z pod-daszem składowym, nakryty dachem dwuspadowym. W większości zachowany historyczny wystrój w postaci ceglanych lizen, gzymsów.
W strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
BUDYNEK INWENTARSKO-MIESZKALNY NR 30
Budynek inwentarsko-mieszkalny nr 30, zlokalizowany w zachodniej części wsi, prostopadle do domu mieszkalnego 31 (przypuszczalnie wcześniej w ramach jednej zagrody).
Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej: w części inwentarskiej szkieletowe poddasze składowe odeskowane; zachowane ceglane gzymsy i detal. Część mieszkalna dwukondygnacyjna, z ryzalitem mieszczącym klatkę schodową, otynkowana.
Budynek nakryty wspólnym dachem dwuspadowym.
W strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 31-32
Dom mieszkalny nr 31-32 (pierwotnie w obrębie jednej zagrody
z obiektem nr 30) posadowiony kalenicowo w głębi siedliska. To obiekt murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, parterowy, 7-osiowy (elewacja częściowo zdewaloryzowana modernizacją), nakryty dachem naczółkowym. Zachowały się elementy historycznego wystroju |
w postaci boniowań; łukowo przesklepionych otworów okiennych.
Obiekt o walorach kulturowych.
W strefie „B” ochrony konserwatorskiej.
DOM MIESZKALNY NR 34
Dom mieszkalny nr 34 w obrębie trzybudynkowej zagrody, zloka-lizowanej w znacznym oddaleniu na SW od wsi. Dom posadowiony kalenicowo w głębi siedliska. Jest to chałupa szeroko frontowa, murowana z cegły ceramicznej, parterowa, 7-osiowa, nakryta dachem naczółkowym.
Obiekt o walorach kulturowych.
DOM MIESZKALNY NR 35
Dom mieszkalny nr 35 zlokalizowany jest w znacznym oddaleniu na płd.-zachód od zabudowań wsi. Dom posadowiony kalenicowo, w głębi siedliska. Murowano-ryglowy, otynkowany, parterowy z frontową wystawką, 7-osiowy. Nakryty dachem naczółkowym, wystawka pod osobnym daszkiem naczółkowym. W elewacji frontowej zachowana część opasek okiennych oraz gzyms podokapowy.
Obiekt odznacza się walorami kulturowymi.
DOM MIESZKALNY NR 40
Dom mieszkalny nr 35 – prawdopodobnie pierwotnie był to dom dróżnika - zlokalizowany jest w znacznym oddaleniu na płn.-wschód od zabudowań wsi, bezpośrednio przy linii kolejowej. Jest to niewielki budynek ceglany, parterowy o nieregularnej bryle, z przybudówkami, nakryty dachem dwuspadowym (przybudówki pod dachami pulpitowymi).
Obiekt odznacza się walorami kulturowymi.
CMENTARZ EWANGELICKI
Cmentarz obecnie poewangelicki powstał na pocz. XX w., w płn.-zachodniej części wsi. działka siedliskowa w kształcie prostokąta
o pow. 0,2 ha. Zachowały się fragmenty nagrobków, metalowe krzyże, szpalery lipowe, Teren zaniedbany, zakrzewiony. Wyznaczono strefę „K” ochrony konserwatorskiej.