DOM MIESZKALNY NR 2/3
Zagroda nr 2/3 zlokalizowana jest w pierzei zachodniej. Dom mieszkalny posadowiony w głębi siedliska, kalenicowo do drogi. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej 12-osiowy, parterowy, nakryty dachem naczółkowym. Obiekt po modernizacji (dwie rodziny) zachował historyczna bryłę i formę dachu.
Na działce znajduje się także budynek inwentarsko-stodolny, szkieletowo-murowany, parterowy z poddaszem składowym.
BUDYNEK STODOLNO-INWENTARSKI NR 11/12
Budynek inwentarsko-stodolny nr 11-12 jest to obiekt wielofunkcyjny, wielkokubaturowy, posadowiony w pierzei zachodniej, szczytem do drogi. W budynku mieści się dwuklepiskowa stodoła oraz część inwentarska. Zachowany pierwotny wystrój ceglanych elewacji, datownik w szczycie.
ZAGRODA NR 14 (dom, obora, ogrodzenie)
Zagroda nr 14 to najokazalsze siedlisko chłopskie w Przećminie. Zlokalizowane w północnej części pierzei wschodniej. Jest to zagroda kilkubudynkowa, o układzie zbliżonym do podkowy z otwarciem
w stronę drogi. W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny – posadowiony w głębi siedliska, kalenicowo do drogi. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej o parterowym korpusie (ze ścianka kolankową) i dwoma dwukondygnacyjnymi ryzalitami bocznymi. Korpus i ryzality nakryte dachami dwuspadowymi. W budynku zachował się historyczny detal(opaski w formie pilastrów).
2. budynek inwentarski (obora) – posadowiony szczytem do drogi; obiekt wielko kubaturowy, murowany z cegły ceramicznej, parterowy z poddaszem składowym, nakryty dachem dwuspadowym. W szczycie datownik i inicjały dawnego właściciela.
3. ogrodzenie siedliska – w postaci częściowo zachowanego ceglanego muru z ozdobnymi filarami.
DOM MIESZKALNY NR 15
Dom mieszkalny nr 15 zlokalizowany w pierzei zachodniej, posadowiony kalenicowo na froncie działki siedliskowej. Ryglowo-murowany, parterowy z poddaszem mieszkalnym, 5-osiowy. W obrębie parteru poszerzono otwory okienne i dobudowano ganek. Nakryty stosunkowo płaskim dachem 2-spadowym. Obecnie obiekt użytkowany tylko w części.
DOM MIESZKALNY NR 17-18
Dom mieszkalny nr 17/18 zlokalizowany na północnym krańcu wsi. Obiekt posadowiony kalenicowo do drogi, w głębi siedliska. Murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, parterowy ze ścianka kolankową,
9-osiowy (o symetrycznej kompozycji elewacji). Nakryty dachem naczółkowym. Zachował skromny pierwotny wystrój w postaci opasek okiennych i gzymsów, posiada historyczna bryłą i formę dachu.
ZAGRODA NR 22 (dom, ogrodzenie)
Zagroda nr 22 zlokalizowana na północnym krańcu pierzei wschodniej. Charakteryzuje się układem w podkowę z otwarciem w stronę drogi.
W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny – posadowiony w głębi siedliska, kalenicowo do drogi. Jest to obiekt ryglowy, (wzniesiony w 2 poł. XIX w.) obecnie częściowo przemurowany, parterowy, ze ścianka kolankową, pierwotnie o 7-osiowej, symetrycznej kompozycji elewacji, obecnie
5-osiowy (zdewaloryzowany). Nakryty dachem dwuspadowym.
2. ogrodzenie siedliska – w postaci częściowo zachowanego ceglanego muru z seudomaswerkową dekoracją ceglaną i ozdobnymi filarami.
DOM MIESZKALNY NR 23-24
Dom mieszkalny nr 23/24 zlokalizowany na północnym krańcu wsi,
w pierzei wschodniej. Obiekt posadowiony kalenicowo do drogi,
w głębi siedliska. Murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, obecnie 6-osiowy (o asymetrycznej kompozycji elewacji). Nakryty dachem naczółkowym. Zachował skromny pierwotny wystrój w postaci opasek okiennych i historyczne (sprzed 1945 r.) drzwi.
DOM MIESZKALNY NR 25
Dom mieszkalny nr 25 zlokalizowany w pierzei wschodniej, w północnej części wsi. Obiekt posadowiony kalenicowo w głębi działki siedlis-kowej. Obecnie ryglowo-murowany, parterowy z ryglową ścianka kolankową, 5-osiowy (symetryczna kompozycja elewacji), z frontowa wystawką. Budynek i wystawka nakryte dachami dwuspadowymi.
W obiekcie zachowane historyczne opaski okienne.
Budynek o wysokich walorach zabytkowych i kulturowych, w którym prawidłowo przeprowadzono prace remontowe.
MLECZARMNIA, OB. DOM MIESZKALNY NR 26
Dom mieszkalny nr 26 to prawdopodobnie historyczna mleczarnia (zlewnia mleka). To stosunkowo niewielki obiekt o zwartej, dwu-kondygnacyjnej bryle, posadowiony na froncie siedliska. Murowany
z cegły ceramicznej, otynkowany, obecnie 3-osiowy, nakryty dachem dwuspadowym.
W ewidencji ujęty z uwagi na swoja pierwotna funkcję.
ZAGRODA NR 27 (dom, bud. stod.-inwentar.)
Zagroda nr 27 zlokalizowana w środkowej części pierzei wschodniej. Charakteryzuje się układem w podkowę z otwarciem w stronę drogi.
W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny – posadowiony w głębi siedliska, kalenicowo do drogi. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, 11-osiowy o symetrycznej kompozycji elewacji, parterowy, nakryty dachem naczółkowym. W elewacjo częściowo zachowane nadproża okienne w postaci łuków odcinkowych.
2. budynek stodolno-inwentarski – ryglowo-murowany, posadowiony szczytem do drogi, o łączonym programie użytkowym. Nakryty dachem dwuspadowym.
ZAGRODA NR 28-29 (dom, obora, stodoła)
Zagroda nr 28-29 zlokalizowana w środkowej części pierzei wschodniej. Charakteryzuje się układem w podkowę z otwarciem w stronę drogi.
W ewidencji ujęto:
1. dom mieszkalny – posadowiony w głębi siedliska, kalenicowo do drogi. Jest to murowany z cegły ceramicznej, posadowiony na kamiennym cokole, otynkowany,7-osiowy, parterowy, ze ścianką kolankową i poddaszem mieszkalnym. Budynek nakryty dachem dwuspadowym; częściowo zachowany historyczny wystrój elewacji.
2. obora – posadowiona szczytem do drogi, murowana z cegły ceramicznej, parterowa, z poddaszem składowym, pod dachem dwuspadowym.
3. stodoła – wygradza drugi bok podwórza, ceglana dwuklepiskowa, pod dachem 2-spadowym.
Zagroda o znacznych walorach kulturowych.
SZKOŁA OB. DOM MIESZKALNY NR 31
Dawna szkoła ob. dom mieszkalny nr 31, posadowiony w centralnej części wsi, na froncie siedliska. Jest to stosunkowo niewielki obiekt murowany z cegły ceramicznej (w większości odkryty wątek), parterowy, nakryty dachem dwuspadowym.
Budynek typowy dla szkół wznoszonych w regionie na pocz. XX w.
DOM MIESZKALNY NR 33
Dom mieszkalny nr 33 posadowiony w głębi siedliska, w obrębie niewielkiej zagrody 3-budynkowej. Jest to obiekt murowany z cegły ceramicznej, parterowy, 6-osiowy z wystawką frontową. Nakryty wysokim dachem naczółkowym. Nie zachował się historyczny wystrój elewacji. Obiekt waloryzuje pierwotna bryła i forma dachu.
DOM MIESZKALNY NR 35
Dom mieszkalny nr 35 to obiekt murowany z cegły ceramicznej, otynkowany, 7-osiowy, parterowy z poddaszem mieszkalnym, nakryty dachem dwuspadowym. Częściowo zachowany detal w postaci opasek okiennych, gzymsów oraz stolarka drzwiowa.
DOM MIESZKALNY NR 41
Dom mieszkalny nr 42 posadowiony kalenicowo na froncie siedliska. Murowany, otynkowany, parterowy z poddaszem mieszkalnym,
7-osiowy. Częściowo zachowany historyczny detal w postaci opasek okiennych i gzymsów. Budynek zachował historyczna bryłę i formę dachu.